שימו עוקב: הסיפורים הגדולים ביותר בטוקיו

נער רומני בן 16 שגורם לכוכבי השחייה להזיע, הריקוד האחרון של אגדת התעמלות וילדה בת 13 ששרדה תאונה קשה ועשויה להפוך למדליסטית הצעירה אי פעם. הסיפורים הגדולים ביותר בטוקיו

עודד הלפרין
עודד הלפרין  21.07.21 - 21:07
(getty)
(getty)
תחילת כתבה

באירוע שמאכלס כ-11 אלף ספורטאים, 33 ענפים ומאות מקצועות שונים ומשונים, לא פשוט לעשות זום אין על ספורטאים בודדים. כמובן שיש את הכוכבים הגדולים כדוגמת המתעמלת סימון ביילס, השחיין קיילב דרסל או הקופץ במוט מונדו דופלאנטיס. אבל יש גם את אלה שמעבר להצלחה הספורטיבית טומנים בחובם את המרכיב המשמעותי ביותר במשחקים האולימפיים – הסיפור. אז הנה שלושה סיפורים שלא כדאי לכם לפספס במשחקי טוקיו 2020.

דויד פופוביצ'י (שחייה, בן 16, רומניה)
עד לפני כשבועיים דויד פופוביצ'י לא היה אמור להיות פקטור במשחקים האולימפיים. כן, היו לו הצלחות בגילאי הנוער (זהב בפסטיבל האולימפי בבאקו ב-2019), והוא אפילו הצליח להגיע לגמר אליפות אירופה ב-100 חופשי (סיים שישי), אבל בגדול זה היה אמור להסתיים בטבילת אש לקראת מיצוי הפוטנציאל בפריז 2024.

רק שלפופוביצ'י היו תוכניות אחרות בשביל השחייה העולמית, והוא אפילו לא התבייש לומר אותם בקול רם. כשנשאל באוקטובר 2020 על המטרות שלו לעונה הקרובה, התשובה הייתה ברורה – "אני רוצה לשבור את שיא העולם לנוער ב-100 מ' חופשי".  קפיצה מהירה ליולי 2021, אליפות אירופה לנוער לרומא, ופופוביצ'י הפך את ההצהרות למציאות.

קודם הוא קבע 47.56 ש' בשליחים ושבר את שיא העולם, יומיים לאחר מכן הוא התייצב לגמר ה-100 חופשי ושיפר שוב את השיא, והציב אותו על תוצאה בלתי נתפסת של 47.30 ש'. כמה מהיר זה אתם שואלים? הכי מהיר בעולם ב-2021. לא רק בנוער, בכלל.

המשחה ל-100 חופשי הוא הקצפת של עולם השחייה, הספרינט האולטימטיבי במשחה המהיר  ביותר שיש, וכשפופוביצ'י מציב מאחוריו את קיילב דרסל, קלימנט קולסינקוב, אנדרי מינאקוב וקייל צ'למארס, הוא הופך לשם שפשוט אי אפשר להתעלם ממנו. "הוא בהחלט תפס את תשומת הלב שלי" אמר עליו דרסל, הכוכב הכי גדול של השחיה העולמית נכון להיום, לאחר ששמע על שבירת שיא העולם לנוער. "אני בטח לא שחיתי ככה בגיל 16. כשאני הייתי בגיל הזה התעניינתי רק במהירות שלי אחרי הקפיצה למים, בחמישים המטרים הראשונים, אבל אצלו, החצי השני של המשחה מהיר לא פחות, אז ללא ספק – הוא לגיטימי".

בעוד אצל הנשים ראינו שחייניות שפורחות בגיל מוקדם, תוצאות כאלה בגיל כה צעיר הן לא עניין שגרתי אצל שחיינים גברים. מספיק שנחזיר אחורה בזמן לסידני 2000, ההופעה הראשונה של מייקל פלפס במשחקים האולימפיים בגיל 15, אז הפך לשחיין הצעיר ביותר בהיסטוריה של ארה"ב שעושה את הקאט האולימפי. בכל הזדמנות לאחר מכן הוא דיבר על הלחץ הגדול שהיה עליו, ועדיין הפנומן הצעיר הצליח לסיים במקום החמישי בגמר ה-200 פרפר.

לפופיביצ'י, כרגע – זה לא מספיק. "אני מאמין שיש לי יתרון מנטלי גדול, אני לא חזק ובנוי טוב כמו נערים אחרים בגילי, אבל בראש אני חזק יותר מהם", סיפר פופוביצ'י באותו פודקאסט לפני כתשעה חודשים. באותו תקופה הוא עדיין תיחזק שיער ארוך וגולש, אבל כיום במעמדו החדש כשחיין צמרת, השיער הפך לנחלת העבר, רק שבניגוד לסיפור המפורסם של שמשון ודלילה, "הגלאח" לא הוריד מכוחו, אם כבר – להפך.

רומניה היא לא מעצמת שחיה. למעשה, כבר בגילו הצעיר איבחן פופוביצ'י את הבעיה המרכזית של הספורט כרגע ברומניה – "יש הרבה ילדים כשרוניים אבל אין להם את המשאבים באמת להצליח, וזה גורם להם לאבד תקווה, ולעזוב את הספורט. הילדים הצעירים כאן לא נדחפים בספורט הזה, היה עוזר לנו משאבים כמו בריכות, פסיכולוגים, דיאטנים, לא רק לילדים, אלא בכלל לספורטאים".

אז עם שילוב של בגרות לא אופיינית, מהירות מסחררת וגם לא מעט כריזמה, אל תתנו לגיל של פופוביצ'י לבלבל אתכם. מדובר בכריש רציני.

קוהיי אוצ'ימורה (התעמלות מכשירים, 32, יפן)
בניגוד לפופוביצ'י, הנה איש, שלפחות בעיני, אין צורך לעשות איתו היכרות. המלך של עולם ההתעמלות בעשור הקודם, האלוף האולימפי בקרב רב בלונדון ובריו, 10 פעמים אלוף עולם ובאופן כללי – אחד המתעמלים הגדולים ביותר בכל הזמנים, אם לא הגדול מכולם – המלך קוהיי. רק שגם המלכים לא חסינים מפני "אבא זמן". בגיל 32, ואחרי סדרת פציעות קשה בין ריו לטוקיו, ובעיקר פציעת כתף טורדנית, אוצ'ימורה הוא כבר לא אותו מתעמל אגדי שהיה.

במשחקים בטוקיו הוא לא יוכל להגן על תוארו בקרב רב כי הפסיד במבחנים היפניים, ורק ברגע האחרון, בזכות שובר שיוויון, הגיע להופעה רביעית במשחקים האולימפיים, בתור "ספישייליסט" שיתחרה רק במכשיר המתח. "אני לא מרגיש שאחרי הופעה כמו שנתתי היום, אני ראוי לתואר מלך", התוודה אוצ'ימורה לאחר המבחנים בחודש יוני. חודש לאחר מכן, בראיונות שנתן לתקשורת היפנית, הוא כבר נשמע קצת יותר שלם עם ההגעה לטוקיו – "אני חושב שאנשים חוזרים חזקים יותר אחרי שהם פוגעים בקרקעית".

כמתעמל הוותיק ביותר של יפן במהדורה האולימפית מאז טוקיו ב-1964, מבין אוצ'ימורה שיש לו שני תפקידים לשחק במשחקים הללו. הראשון הוא ספורטיבי, בניסיון שלו להוסיף מדלית זהב רביעית לשלל האולימפי שלו. רצה הגורל (או המארגנים של המשחקים) וגמר המתח האישי הוא המכשיר האחרון, ביום האחרון של התחרויות באולם ההתעמלות, ולכן אם וכאשר הוא יגיע לגמר, ברור לכולם שהפוקוס יהיה שם. במקביל, למרות שהוא לא אמור להתחרות בתחרות הקבוצתית, הוא ישמש כמנטור לדור הבא, אלו שהלחץ עליהם לשמור על התואר האולימפי שקוהיי וחבריו לנבחרת השיגו בריו 2016. "אני מאובן זקן, אבל אבל אני יכול להשתמש בניסיון שלי בדרכים אחרות, יש לי תפקיד למלא מעבר למה שקורה בתחרות עצמה".

אגב, גם אם לא יזכה לפרידה מהאגדות לה הוא מצפה בטוקיו, הפרישה של אוצ'ימורה תמתין עוד שלושה חודשים לפחות, לאחר אליפות העולם בהתעמלות מכשירים שתתקיים השנה.... ביפן. אז סיבוב הופעת הפרידה של אוצ'ימורה יוצא לדרך, וכמו שאמרו על מלך אחר בספורט, כולנו עדים.

סקיי בראון (גולשת סקייטבורד, 13, בריטניה)
13? בטח טעו בכותרת. כנראה שהתחלפו המספרים כשרצו לכתוב 31. ובכן – זאת לא טעות. בגיל 13, סקיי בראון תעשה היסטוריה כשתהפוך לספורטאית הבריטית הצעירה ביותר בכל הזמנים שמגיעה למשחקים האולימפיים. ולשאלה הבאה שלכם, לא מדובר רק בקוריוז, אלא לספורטאית  שמועמדת להגיע לפודיום. עד כדי כך.

הסיפור של בראון חריג גם בגלל הרקע שלה – בראון נולדה ביפן לאבא בריטי ואמא יפנית, והיא בכלל מתגוררת חצי מהזמן בארה"ב. הכי כפר גלובלי שיש. במקביל, כמו כל סנסציה צעירה בת זמננו, את התרגילים שלה, כך לפחות מספרים, היא למדה מהיוטיוב ולא ממאמן, וכמובן שברזומה שלה יש כבר זכייה בתחרות ריאלטי, "לרקוד עם כוכבים – גרסת הילדים", שהתקיימה בארה"ב. וכל זה, בגיל 13 בלבד. הספק נאה לכל הדעות.

אבל לא הכל נצנצים בסיפור הסינדרלה של בראון – ביוני 2020, פירסמה סרטון ביוטיוב שכותרתו "הנפילה הכי קשה שלי עד עתה". בסרטון רואים את סקיי מנסה לעבור בין שתי רמפות בגובה של ארבעה מטרים וחצי, אבל מאבדת את הסקייטבורד באוויר. בעוד המצלמה לא התמקדה ברגע הנחיתה על רצפת הבטון באולם האימונים, לא היה קשה להשלים את הפערים. הנחיתה הזאת עלתה לה בשבר בגולגולת, ביד שמאל ובפציעות באיזור הלב והריאות, שבאותו זמן תוארו כ"מסכנות חיים". "ההחלמה שלי היא נס" סיפרה בראון, שהובהלה לבית החולים במסוק בעוד היא מאבדת וחוזרת להכרה לסירוגין, כאשר רק אחרי ליל שימורים בטיפול נמרץ, הרופאים הצליחו להציל את חייה.

בחזרה לדברים טובים - בראון זכתה במדלית הארד במקצה הפארק באליפות העולם בגיל 11 בלבד, היא ואחיה הצעיר, אושן, מחזיקים יחד במיליון עוקבים באינסטגרם (822 אלף לסקיי), כאשר סקיי היא ללא ספק הנכס היח"צני הגדול ביותר שיש לענף הסקייטבורד. ענף חדש ואקסטרימי, שמחפש דרך לבלוט בתוך בליל האירועים האינסופי שיש למשחקים האולימפיים להציע.

וכמובן, אם זה לא ברור, אם סקיי בראון תזכה במדליה אולימפית מוזהבת, היא תעשה היסטוריה כספורטאי/ת הצעיר/ה ביותר אי פעם שעומד/ת בראש הפודיום. לכן אל תתפלאו, אם כמו בימיו המוקדמים של הקופץ למים טום דיילי בלונדון 2012, תראו את הממלכה כולה משתגעת סביב תחרויות  הסקייטבורד.

כי ככה זה במשחקים האולימפיים, תקחו את ההצלחה הספורטיבית, תתבלו אותה בסיפור רקע שאי אפשר להתחרות בו, ותקבלו את החוויה האולטימטיבית שאפשר למצוא רק פעם ב-4 שנים (במקרה שלנו 5), ובמשך 17 ימים קסומים.

אירועים ושידורים טוקיו 2020
בחירה לפי יום:
05.08
06.08
07.08
08.08
ישראלים
מומלצים
כדורמים: משחק הגמר גברים
10:30 08.08
כדורמים: משחק הגמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
כדוריד: משחק הגמר נשים
09:00 08.08
כדוריד: משחק הגמר נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
אגרוף: גמרים נשים וגברים
08:00 08.08
אגרוף: גמרים נשים וגברים
קרבות הגמר במשקל קל (גברים ונשים), משקל בינוני (נשים) ומשקל סופר-כבד (גברים) באגרוף
כדורעף: משחק הגמר נשים
07:30 08.08
כדורעף: משחק הגמר נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
כדורסל: משחק הגמר נשים
05:30 08.08
כדורסל: משחק הגמר נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
התעמלות אמנותית: נבחרת ישראל בגמר
05:00 08.08
התעמלות אמנותית: נבחרת ישראל בגמר
הנבחרת הקבוצתית של ישראל בגמר הקרב רב בהתעמלות אמנותית
כדוריד נשים
05:00 08.08
כדוריד נשים
משחק על הארד
אופני מסלול נשים וגברים
04:00 08.08
אופני מסלול נשים וגברים
נשים אומניום, ספרינט חצאי גמר וגמר, גברים קירין סיבוב 2 ו-3, גמרים
אתלטיקה: מרתון גברים (שלושה ישראלים)
01:00 08.08
אתלטיקה: מרתון גברים (שלושה ישראלים)
היום האחרון באתלטיקה, ריצת מרתון גברים, כולל מארו טפרי, גירמה אמרה ואיימרו עלמיה
כדורעף: משחק הגמר גברים
16:20 07.08
כדורעף: משחק הגמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
כדוריד: משחק הגמר גברים
15:10 07.08
כדוריד: משחק הגמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
ברזיל - ספרד
14:35 07.08
ברזיל - ספרד
גמר כדורגל גברים
כדורסל נשים
14:00 07.08
כדורסל נשים
משחק על הארד
אתלטיקה: באיולין-טפרי בגמר
13:00 07.08
אתלטיקה: באיולין-טפרי בגמר
היום התשיעי באתלטיקה, סלאמוויט באיולין-טפרי בגמר ריצת 10,000 מטרים נשים
אתלטיקה: גמרים אחרונים יום תשיעי
13:00 07.08
אתלטיקה: גמרים אחרונים יום תשיעי
היום התשיעי באתלטיקה: גמר קפיצה לגובה נשים, גמר הטלת כידון גברים, גמר ריצת 1,500 מטרים גברים, גמר ריצת 400X4 מטרים שליחים נשים וגברים
בייסבול: משחק הגמר גברים
13:00 07.08
בייסבול: משחק הגמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
קראטה: גמרים
12:25 07.08
קראטה: גמרים
יום הקרבות השלישי בקראטה, המשקלים הכבדים
כדוריד גברים
12:00 07.08
כדוריד גברים
מדליית ארד
כדורסל נשים
10:30 07.08
כדורסל נשים
מדליית ארד
כדורמים: משחק הגמר נשים
10:30 07.08
כדורמים: משחק הגמר נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
אופני מסלול נשים וגברים
09:55 07.08
אופני מסלול נשים וגברים
נשים ספרינט שלב 1/8, 1/4, גברים קירין סיבוב ראשון וגברים גמר מדיסון
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן בגמר
09:20 07.08
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן בגמר
לינוי אשרם וניקול זליקמן בגמר הקרב רב בהתעמלות אמנותית
קפיצות למים גברים
09:00 07.08
קפיצות למים גברים
מקפצה 10 מטרים
אגרוף: גמרים גברים ונשים
08:00 07.08
אגרוף: גמרים גברים ונשים
קרבות הגמר במשקל זבוב (גברים ונשים) ומשקל בינוני (גברים ונשים) באגרוף
כדורמים נשים
07:40 07.08
כדורמים נשים
קרב על הארד
כדורעף גברים
07:30 07.08
כדורעף גברים
משחק על הארד
כדורסל: משחק הגמר גברים
05:30 07.08
כדורסל: משחק הגמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
כדורעף חופים: גמר גברים
04:00 07.08
כדורעף חופים: גמר גברים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
התעמלות אמנותית: נבחרת ישראל
04:00 07.08
התעמלות אמנותית: נבחרת ישראל
הנבחרת הקבוצתית של ישראל במוקדמות הקרב רב בהתעמלות אמנותית
קאנו/קיאק: גמרים ספרינט
03:30 07.08
קאנו/קיאק: גמרים ספרינט
מקצי גמרים שונים בתחרויות הקאנו/קיאק ספרינט
גולף נשים
01:30 07.08
גולף נשים
סיבוב 4
גולף: הכרעה נשים
01:30 07.08
גולף: הכרעה נשים
סיבוב אחרון ומכריע בגולף נשים
אתלטיקה: מרתון נשים (שתי ישראליות)
01:00 07.08
אתלטיקה: מרתון נשים (שתי ישראליות)
היום התשיעי באתלטיקה, ריצת מרתון נשים, כולל לונה צ'מטאי-סלפטר ומאור טיורי
טיפוס נשים: גמר
17:00 06.08
טיפוס נשים: גמר
הובלה
אתלטיקה: גמר 100X4 נשים
16:30 06.08
אתלטיקה: גמר 100X4 נשים
היום השמיני באתלטיקה
כדוריד נשים
16:00 06.08
כדוריד נשים
חצי גמר
אתלטיקה: גמר ריצת 5,000 מטרים גברים
15:00 06.08
אתלטיקה: גמר ריצת 5,000 מטרים גברים
היום השמיני באתלטיקה
טניס שולחן גברים
15:00 06.08
טניס שולחן גברים
קבוצתי גמר
אתלטיקה: גמר זריקת כידון נשים
14:50 06.08
אתלטיקה: גמר זריקת כידון נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
כדורגל נשים: המשחק על מדליית הארד
14:00 06.08
כדורגל נשים: המשחק על מדליית הארד
מקסיקו - יפן
רכיבה על סוסים: נבחרת ישראל
13:00 06.08
רכיבה על סוסים: נבחרת ישראל
נבחרת ישראל ברכיבה על סוסים במוקדמות תחרות הקפיצות - המקצה הקבוצתי
טיפוס נשים: גמר
12:25 06.08
טיפוס נשים: גמר
בולדרינג
אופני מסלול נשים וגברים
11:45 06.08
אופני מסלול נשים וגברים
נשים מוקדמות ספרינט, גברים ספרינט חצאי גמר גמרים, נשים מדיסון גמר
טיפוס: גמר נשים
11:30 06.08
טיפוס: גמר נשים
ספיד
כדוריד נשים
11:30 06.08
כדוריד נשים
חצי גמר
אתלטיקה: הליכה מהירה 20 ק"מ נשים
10:45 06.08
אתלטיקה: הליכה מהירה 20 ק"מ נשים
היום השמיני באתלטיקה
סייף קרב חמש מודרני נשים
09:45 06.08
סייף קרב חמש מודרני נשים
קראס אגת לקטוס וואל אאוגו
קפיצות למים גברים
09:40 06.08
קפיצות למים גברים
מקפצה 10 מטרים
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן
08:50 06.08
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן
לינוי אשרם וניקול זליקמן במוקדמות הקרב רב בהתעמלות אמנותית
כדורסל נשים
08:00 06.08
כדורסל נשים
חצי גמר
אגרוף נשים/גברים
07:55 06.08
אגרוף נשים/גברים
חצאי גמר וגמר
כדורעף נשים
07:00 06.08
כדורעף נשים
חצי גמר
טניס שולחן גברים
06:50 06.08
טניס שולחן גברים
קבוצתי משחק על הארד
היאבקות גברים ונשים
05:40 06.08
היאבקות גברים ונשים
גברים חופשי 74 ק"ג / 125 ק"ג ו-65 ק"ג /97 ק"ג, נשים חופשי 53 ק"ג ו - 50 ק"ג
כדורגל: משחק הגמר נשים
04:55 06.08
כדורגל: משחק הגמר נשים
קנדה - שבדיה, משחק על מדליית הזהב
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן
04:20 06.08
התעמלות אמנותית: אשרם וזליקמן
לינוי אשרם וניקול זליקמן במוקדמות הקרב רב בהתעמלות אמנותית
כדורעף חופים: גמר נשים
04:00 06.08
כדורעף חופים: גמר נשים
ארצות הברית - אוסטריה, במשחק על מדליית הזהב
קראטה גברים
04:00 06.08
קראטה גברים
יום הקרבות השני בקראטה, המשקלים הבינוניים
קפיצות למים גברים
04:00 06.08
קפיצות למים גברים
מקפצה 10 מטרים
כדורעף חופים נשים
03:55 06.08
כדורעף חופים נשים
שוויץ - לטביה, משחק על מדליית הארד
גולף נשים
01:30 06.08
גולף נשים
סיבוב 3
אתלטיקה גברים: גמר הליכה מהירה 50 ק"מ
23:30 05.08
אתלטיקה גברים: גמר הליכה מהירה 50 ק"מ
היום השמיני באתלטיקה
טיפוס גמר גברים
17:30 05.08
טיפוס גמר גברים
גמר בהובלה
טיפוס - גמר גברים
17:00 05.08
טיפוס - גמר גברים
גמר ספיד
כדורעף גברים
16:00 05.08
כדורעף גברים
חצי גמר, צרפת - ארגנטינה
כדורעף חופים גברים
16:00 05.08
כדורעף חופים גברים
חצי גמר, קטאר - נבחרת הוועד הרוסי
טיפוס: גמר גברים
16:00 05.08
טיפוס: גמר גברים
גמר בהובלה
כדוריד גברים
15:30 05.08
כדוריד גברים
חצי גמר, ספרד - דנמרק
אתלטיקה: גמר 400 מטרים גברים
15:00 05.08
אתלטיקה: גמר 400 מטרים גברים
היום השביעי באתלטיקה
לכל האירועים >