הריקוד האחרון? טדי רינר מחפש היסטוריה

השנה המורכבת והשיא שמחכה. על היריב המאיים של ששון

עומר שרעבי  29.07.21 - 17:37
תחילת כתבה

ב-9 לפברואר 2020 נפל דבר בספורט העולמי. 138 הקילוגרמים של טדי רינר נפלו בתדהמה על מזרן הג'ודו בפאריס. האלוף האולימפי מהמשחקים בלונדון 2012 וריו 2016 סוף סוף הפסיד. רינר, שנחשב לאחד הג'ודאים הטובים בכל הזמנים, הודח מול הקהל הביתי עם הפסד לקוקורו קגאורה היפני בגרנד סלאם הצרפתי. זה היה ההפסד הראשון שלו מזה עשר שנים, אחרי רצף כמעט בלתי נתפס של 154 קרבות שהסתיימו בניצחון.

כבר מגיל צעיר היה ברור שמדובר בכישרון ייחודי, שאקיל אוניל של הג'ודו. ב-2007, יום לאחר יום הולדתו ה-18, רינר התחרה לראשונה באליפות אירופה לבוגרים שנערכה באותה שנה בבלגרד ובלי שום רגשי נחיתות הוא פרץ לתודעה וזכה במדליית הזהב. בהמשך השנה, בהופעת הבכורה שלו באליפות העולם בברזיל, הוא הוכתר כאלוף העולם, והיה לג'ודאי הצעיר בהיסטוריה שרושם הישג כזה בקטגוריית המשקל הפתוח (100 ק"ג ומעלה).

בסך הכל, טדי רינר זכה ב-5 מדליות זהב באליפויות אירופה ו-10 מדליות זהב באליפויות עולם, יותר מכל ג'ודאי אחר בהיסטוריה. אחרי שניפץ כמעט כל שיא אפשרי, לרינר נשארה מטרה אחת - להשוות את שיאו של חברו הטוב, טדהירו נומורה היפני. מדובר בג'ודאי היחיד שזכה לעמוד שלוש פעמים על ראש הפודיום באולימפיאדות שבין 1996 ל-2004. לרינר יש עד כה שתי מדליות זהב רצופות. ״אני חושב על השיא המון, אבל חייב להיות זהיר ולחשוב על קודם כל על הזהב בטוקיו״, אמר רינר בראיון לאתר הוועד האולימפי הבינלאומי, ״אני מדבר על זה עם נומורה לא מעט, הוא לא מפסיק לצחוק עליי".

זמן קצר לאחר אותו הפסד בגרנד סלאם פאריס, החלה מגפת הקורונה ורינר בן ה-32 לא התחרה במשך שנה שלמה תוך שהוא מקדיש את הזמן כדי להתכונן למשחקים. לראשונה, הוא מגיע לאולימפיאדה הקרובה כשהוא מדורג מחוץ לשמינייה הראשונה בעולם. בתחרות היחידה של רינר בשנת 2021, אליפות המאסטרס היוקרתית בדוחא, הוא זכה בזהב. בדרך לפודיום, הוא גבר די בקלות על הג'ודאים הדומיננטיים ביותר ובראשם על טמרלן בשאייב הרוסי, המדורג ראשון בעולם.

התפילות של בשאייב ואורי ששון, שקיוו שההגרלה תמנע מהם מפגש עם האלוף האולימפי, לא נענו. הקרב הראשון של טדי רינר יהיה מול סטפן הגי האוסטרי. בהנחה שיעבור, והוא ככל הנראה יעבור, מצפה לנו שחזור של חצי הגמר האולימפי מריו 2016. ששון נגד רינר. המנצח מבין השניים צפוי לפגוש את בשאייב הרוסי. למרות שהג'ודוקא הצרפתי מגיע לטוקיו פגיע מאי פעם עדיין, אי אפשר להמר נגדו.

אירועים ושידורים טוקיו 2020
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >