"יש ציפיות": היום הגורלי של מוקי

היריבים, הדרך למדליה אולימפית ראשונה בקריירה, ההיסטוריה ומה חזו בסוכנויות ההימורים בארץ וברחבי העולם? לקראת היום הגדול שמחכה לאחת ההבטחות הכי גדולות במשלחת הישראלית

שירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לטוקיו
שירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לטוקיו  26.07.21 - 22:00
תחילת כתבה

ריו 2016, הג'ודוקא שגיא מוקי מפסיד לגיאורגי לאשה שבדטואשווילי בקרב על מדליית הארד במשקל עד 73 ק"ג, אחרי יום קרבות מצוין בברזיל. מאז עברו 5 שנים מטלטלות על אחד הג'ודאים הבכירים של ישראל. פציעות רבות, הפסדים, ניצחונות, איפונים ומעל הכל - מדליית זהב באליפות העולם 2019, שנערכה גם היא בטוקיו.

מחר (שלישי) מוקי מגיע לאולם הג'ודו בטוקיו כדי לסגור מעגל ולהצטרף ליעל ארד, אורן סמדג'ה, אריק זאבי, אורי ששון וירדן ג'רבי - ולעלות על הפודיום בתחרויות הג'ודו האולימפיות. מאז אותו הפסד אכזרי בריו, הספיק מוקי לזכות באליפות אירופה בתל אביב ב-2018, לקחת זהב היסטורי באליפות העולם בטוקיו ולהוסיף מדליית ארד באליפות אירופה האחרונה בליסבון. בגיל 29 הג'ודוקא מגיע בשל מתמיד להזדמנות האולימפית השניה שלו.

"אני יודע שיש ציפיות, צריך להתמודד איתן", אמר מוקי לשירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לטוקיו. "אני מגיע לתת את כל מה שיש לי, ברור שזה החלום של כל ספורטאי לעמוד הכי גבוה על הפודיום במשחקים האולימפיים".

על ההכנות לתחרות האולימפית מסר: "ברמה שלי, אלה ספורטאים שאני פוגש כל השנה. נעשה את כל הדברים על מנת להגיע הכי מוכן שיש". על הציפיות הגבוהות ממנו אמר אחד המועמדים למדליה: "ציפיות הן חלק מהתפקיד של ספורטאי מקצועני. היו ציפיות גם בריו וצריך להתמודד איתן".

אז עד כמה הציפיות ממוקי גבוהות? הוא נחשב לפנים של המשלחת הישראלית, לצד לינוי אשרם. ובכן, הציפיות ממוקי עד כדי כך גבוהות שהוא אפילו נכלל במסגרת פרויקט TEAM VISA של חברת ויזה העולמית, לצד שמות מוכרים כגון השחיינים אדם פיטי וגרגוריו פלטריניירי.

מוקי עשוי לפגוש את סעיד מולאי האיראני, שמייצג כיום את מונגוליה: "סעיד הוא חבר שלי, אבל הוא כמו כל ספורטאי אחר. כשאני מגיע לתחרות, אני מסתכל עליו כמו על כל ספורטאי. יודע שבארץ מחכים לקרב ביני לבינו, אבל אני לא עושה מזה סיפור גדול. ביום אולימפי יש כל כך הרבה הפתעות, כך שצריך לעבור כל קרב בעיתו".

הדרך למדליה והיריבים הבולטים
מוקי דילג כמובן מעל הסיבוב המקדים במשקל עד 81 ק"ג ויפגוש בקרב הראשון שלו (32 האחרונים) את אדוארדו סנטוס הברזילאי. הג'ודוקא בן ה-26 הוא אלוף משחקי פאן אמריקה מ-2019 ובעל מדליות ארד מהתחרות הקבוצתית בשתי אליפויות העולם האחרונות. עבורו מדובר בהופעה ראשונה במשחקים האולימפיים.

אם ינצח, מוקי ימשיך לשלב שמינית הגמר וימתין ככל הנראה לאנרי אגוטידזה, גיאורגי שמייצג את פורטוגל, בהנחה שהאחרון ידיח את ג'ודוקא מאוסטריה (שמיל בורצ'אשווילי).

ברבע הגמר הוא עשוי לפגוש את שרופידין בולטבוייב מאוזבקיסטן (25), שסיים חמישי באליפות העולם האחרונה. המאזן ביניהם עומד על 1:2 לטובתו של הישראלי. אופציה נוספת היא איבנוב הבולגרי, אם כי מוקי נחשב לפייבוריט מול שניהם. (המאזן מול הבולגרי - 0:3 למוקי).

אם ידלג מעל המשוכה הזו, הוא אמור לפגוש על הנייר את סגן אלוף העולם הנוכחי ואלוף אירופה בשנת 2020, טאטו גריגלאשווילי מגיאורגיה. האחרון מגיע למשחקים האולימפיים בטוקיו בכושר יוצא מן הכלל, כאשר יש לציין שהוא מעולם לא התמודד מול מוקי.

מתמודדים בולטים נוספים במשקל זה:
- מתיאס קאסה מבלגיה (אלוף העולם המכהן, סגן אלוף העולם מ-2019, סגן אלוף אירופה 2021)
- פרנק דה ויט מהולנד (מדליית ארד באליפות העולם האחרונה, 1:3 להולנדי על מוקי במאזן ביניהם)
- טקאנורי נגאסה מיפן (מדליסט ארד במשחקי ריו 2016, 0:1 למוקי במאזן ביניהם)
- סעיד מולאי האיראני, שמייצג את מונגוליה (אלוף עולם מ-2018)
- אנטואן ואלווה-פורטייה מקנדה (מדליית ארד באליפות העולם 2019, ארד אולימפי מלונדון 2012, 0:1 לקנדי במאזן ביניהם).

סוכנויות ההימורים
ה"ווינר" מעניק לשגיא מוקי יחס של 4.00 לזכייה במדליית זהב וממקם אותו רביעי אחרי קאסה, גריגלאשווילי ונגאסה. גם באתרים הבינלאומיים "Sportsbook" ו-"Interwetten" מוקי קיבל את היחס הרביעי בגובהו לזכייה בזהב. מבחינת הקרב הראשון מול אדוארדו, אתר "Pinnacle" העניק למוקי יחס של 1.1 ולברזילאי 7.2.

ללכת בדרכם של גדולים
אם יגשים חלום ויעלה לפודיום, מוקי יהיה הג'ודוקא הישראלי השישי שזוכה במדליה אולימפית. פורצי הדרך היו יעל ארד עם מדליית כסף בברצלונה 1992 וכמובן - מאמנו של מוקי, אורן סמדג'ה, שביום קרבות מרהיב בברצלונה זכה במדליית הארד.

סייע בהכנת הידיעה: אופיר גולן
אירועים ושידורים טוקיו 2020
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >