"טוקיו תהיה הפעם האחרונה, חולם על מדליה"

הדרך לפסגה, המטרות ודולגופיאט. צפו בשטילוב ב"חמש טבעות"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  14.12.19 - 07:20
תחילת כתבה

אלכס שטילוב חווה כמעט הכל בעשרים ושמונה השנים שלו בענף. הוא הוכתר לאלוף אירופה, עלה על הפודיום גם באליפות העולם והתחרה פעמיים בגמר היוקרתי מכולם - זה של המשחקים האולימפיים. ועכשיו, בגיל 32, הוא בדרך לשיא נוסף בקריירה, השתתפות באולימפיאדה רביעית. בראיון מיוחד ל"חמש טבעות", מדבר שטילוב על המטרות למשחקים האולימפיים בטוקיו, שיהיו אחרונים מבחינתו, וגם על דור ההמשך ובראשו - ארטיום דולגופיאט.

"האמת שהתחלתי כבר לעכל, התחלתי לחשוב על זה רק ברגע שהשגתי את הקריטריון באליפות העולם בשטוטגרט", סיפר שטילוב. "התחלתי כבר לחשוב על ההכנות לקראת האולימפיאדה, אני צריך להתכונן פי 10 יותר טוב ממה שעשיתי לפני זה. למה? כי התבגרתי טיפה. כבר יותר קשה לעשות אימונים ארוכים וגם ההתאוששות היא פחות טובה ממה שהייתה לפני כמה שנים. אני בטוח שיהיה יותר קשה, אבל גם יותר מעניין".

המסע של שטילוב לטוקיו היה די יוצא דופן מבחינתו. הוא הפך לראשונה לאבא, היה קרוב לפרישה, אבל החליט להמשיך - וגם ההישגים לא היו נוצצים כמו בעבר. למרות זאת, שטילוב - שיתחרה בטוקיו בקרקע ובמתח, שני המכשירים הבולטים שלו - לא חושש לכוון הכי גבוה שאפשר. 

"בוודאי שהחלום שלי הוא לזכות במדליה אולימפית ולסיים את הקריירה עם מדליה אולימפית. אני אעשה הכל בשביל זה" הוא הבהיר. "אני חושב שיש כמה מתעמלים שהם באמת בולטים ונמצאים בכמה רמות מעל כולם, אבל אני חושב שאני עדיין נמצא בטופ העולמי מבחינת יכולת ולא רואה שום סיבה לא לחלום על מדליה אולימפית כל עוד לא פרשתי - הכל ריאלי".

כמעט כל הקריירה שלו, שטילוב, שנחשב למתעמל הישראלי ששיכתב את ההיסטוריה של הענף, היה לבדו באור הזרקורים. אלא שבשנתיים האחרונות התמונה השתנתה, כשאליה נכנס ארטיום דולגופיאט, שצעיר משטילוב בעשור ובדיוק כמוהו מתמחה בתרגיל הקרקע. ברזומה שלו כבר שתי מדליות כסף מאליפויות עולם ועוד שתיים כאלה מאליפויות אירופה, ושטילוב מאושר שיש מי שימשיך את דרכו.  

"כשארטיום היה ילד קטן, סרגיי (וייסבורג, ש.א) היה לוקח אותו איתי למחנות אימונים. היינו טסים בחו"ל ביחד. אפשר להגיד שהוא גדל מול העיניים שלי ויכול להיות שגם תרמתי את החלק שלי בהתפתחות שלו בתור מתעמל. אני לא רוצה לקחת חלק בהצלחה שלו, אבל אני חושב שכן תרמתי קצת והייתי שם בשבילו כשהוא היה צריך. אם זה לעזור מבחינה מקצועית, שיראה שמתעמלים בארץ כן יכולים להצליח למרות כל הקשיים", אמר שטילוב. "היתרון העצום של ארטיום זה שהוא יודע לעמוד בלחצים, יודע להתעלות על עצמו ברגע האמת".

פודיום בטוקיו שלך ושל ארטיום? "אני חושב שאי אפשר להמציא תסריט יותר שמח. אין יותר הפי אנד מזה, זה יהיה סיומת שלי ותחילת הדרך של ארטיום מבחינה מושלמת".

כמה באמת האולימפיאדה הזאת תהיה שונה עבורך גם מבחינה פיזית אבל אפילו עוד יותר מבחינה מנטאלית? "אין לי ספק שהאולימפיאדה הזאת תהיה שונה מבחינה מנטאלית, בגלל עצם העובדה שאני יודע כבר בוודאות שזו תהיה האולימפיאדה האחרונה שלי. אני פשוט אעריך כל דקה שאני נמצא שם במשטח האולימפי הזה".

זהו? אתה יודע בוודאות שאתה תולה את נעלי הקורה? "רוב הסיכויים שכן. לא יודע אם ישר אחרי האולימפיאדה, אבל אני לא רואה עת עצמי מתכונן לאולימפיאדה חמישית".

אירועים ושידורים טוקיו 2020
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >